Soğuk Odalar

Soğuk Odalar daha yaygın olarak otellerde, küçük gıda işletmelerinde, restoranlarda, kafelerde, hastanelerde ve küçük kapasitede gıda muhafazası amacı taşıyan her yerde uygulanabilecek tarzda bir üretim şeklidir. Bu tip odalarda genellikle taban paneli tercih edilir. Modüler olan bu odalar istenildiğinde farklı bir yere firesiz bir şekilde taşınabilmektedir. Mevcut odaya panel eklenerek oda büyütme veya şekil değiştirme işlemleri de yapılabilmektedir. Soğuk depo cihazları gerekli durumlarda oda üzerine asılabilmekte veya dış ortamda olan uzak bir noktaya da konulabilmektedir. Genelde menteşeli tip soğuk oda kapıları uygulanmaktadır. Bu oda içlerine paslanmaz çelik raflar, et askı kancaları gibi aksesuarlar konulabilmektedir.

Modüler?

Her biri 115 cm genişliğinde olan bu parçaları istediğimiz gibi söküp, başka bir yere takıp, yönünü değiştirip binanıza uygun hale getirebiliyoruz. Üstelik 115 cm den küçük parçaları da kilitli olarak üretiyoruz. Deponuz size küçük mü gelmeye başladı? Hiç sorun değil, sizin için bir kenarını söker, araya yeni parçaları ekleyerek kolayca büyütebiliriz. Bu tip modüler depolar her ölçüde üretilebildiği için her türlü mekanınız için, her türlü ihtiyacınıza cevap verilebilmektedir.

Neden BART İNŞAAT?

1977 yılından beri soğuk depolar konusunda çalışıyoruz ve uzmanlık konumuz endüstriyel gıda soğutması ve gıda işleme tesisleridir. En önemli özelliğimiz soğuk odalar ile ilgili her türlü ürünü kendi bünyemizde üretiyor olmamızdır. Piyasada var olan standart ürünlerle değil , tamamen ihtiyacınıza uygun olan ürünlerimizle odalarınızı anahtar teslim kuruyoruz.

Şoklama Odaları

Bir ürünün soğuk zincirdeki yaşamı işleme alanına geldiği anda başlar. Ne kadar hızlı soğutur ve depolama sıcaklığına getirirseniz, ürün o kadar sağlıklı ve uzun ömürlü olacaktır. Bu şartları sağlamak için ise muhafaza depolarından ziyade hızlı soğutmaya özel cihazlar kullanılması şarttır, çünkü muhafaza cihazları dışarıdan gelen ısınmaya yönelik ısıya karşı içerideki sıcaklığı korumaya çalışırken, hızlı soğutma ve şoklama cihazları tamamen ürünleri olabildiğince hızlı soğutmak üzere tasarlanır.

Hızlı soğutma nedir?

Hızlı soğutma odaları depolama sahasına gelen ürünlerin taze saklama şartlarına getirilmesi, eğer ürünler şoklanacaksa ön dondurma işleminin yapılması için kullanılır. Hızlı soğutma kullanılmasının amacı, taze saklanacak olan ürünlerin tazeliğini yitirmeden olabildiğince hızlı bir şekilde saklama şartlarına getirilmesidir. Böylece bakteri üremesi ve zararlıların gelişmesine hızlı bir şekilde engel olunur, ve ürünlerin saklama ömrü uzatılır.

Dondurularak saklanacak ürünlerde ise hızlı soğutma odaları ön dondurma işlemini yaparak, ürünlerin içerisindeki suyu tamamen dondurur, ve şoklama için hazır hale getirir. Bu işlemi yapmanın iki amacı vardır;

  1. Şoklama cihazları -35/-40°C’lerde çalışmak üzere tasarlandığı için evaporasyon sıcaklıkları çok düşüktür ve nem evaporatör üzerine yapışarak bir süre sonra evaporatörün verimini düşürür. Hızlı soğutma odalarında ürünlerin içerisinde nem dondurularak hapsedilir, böylece şoklama odasındaki nem minimuma indirilerek şoklama süresinin kısaltılması sağlanır.
  2. Şoklama süresinin kısaltılması = enerji tasarrufu. Daha verimli ve daha kısa süre çalışacak olan bir şoklama odası, doğal olarak daha az enerji harcayacaktır. Şoklama enerjisinden edeceğiniz tasarruf çok kısa bir zaman içerisinde hızlı soğutma odalarınızın ilk yatırım maliyetini size geri döndürecektir.

Şoklama nedir?

Şoklama terim olarak ürünlerin hızlı bir şekilde dondurularak su aktivitesinin tamamen durdurulması anlamına gelmektedir. Bir ürünün çürümesinde ya da bozulmasında en büyük etken içerisinde su bulunmasıdır. Donuk olarak saklanacak olan ürünlerin içerisinde herhangi bir bakteri oluşumu başlamadan su aktivitesinin durdurulması gerekir, bu yüzden çok hızlı bir şekilde dondurulur ve ürün çekirdek sıcaklığı -25°C ve altına çekilerek bir süre bu sıcaklıkta bekletilir. Su aktivitesi durduğunda doğal olarak bakteri yaşamı da sona erdiği için bu ürünler daha sonra ihtiyaca göre -18°C ile -25°C arasındaki sıcaklılara sahip soğuk depolarda bekletilir.

Şoklama ya da şok dondurma, bu işlemi yapan cihazlara verilen genel addır ve adı üzerinde çok hızlı yapılması gerekir. BART İNŞAAT tarafından üretilen tüm cihazlar dıştan dengeli genleştirme valfleri sayesinde yüksek kapasiteyle başlayarak, oda içerisindeki hava soğudukça normal kapasitesine inen bir çizgi izler. Bu sebepten dolayı hem daha verimli, hem de daha hızlı bir soğutma sağlar.